Na, kiderültek a helyes válaszok: feketén-fehéren, hivatalosan is ellenőriztük azt, amit Sárával este az ágyban tudás és tippelés alapján próbáltunk megoldani. Nem valami fényesen. Amit nem tudtam: mi a 2007-es magyar nyelv és irodalom érettségi tételeit oldogattuk, s ezekhez tartozik egy kulcs is – a helyes válaszokkal. Minden fönt van természetesen a világhálón – egy NÚCEM nevű, az iskolaügyi minisztérium által üzemeltetett hivatal honlapján. Vagyis innen, ebből készülhetnek az érettségizők, tornáztathatják agyukat tavalyi meg azelőtti érettségi tesztek kitöltésével.
S innen tudni, hogy arra a hosszú kérdésre („Melyik költő nevéből vezethető le az a megnevezés” stb.), melyre négy választási lehetőséget kínál a teszt, az Anakreón a helyes válasz. A kérdés nyilván azt szerette volna megtudakolni, hogy miként nevezzük idegen szóval a kortévesztést, a korszerűtlenséget – bár ki tudja, kell-e ez az érettséghez. Azt nem tudhatom, mi köze van az anakronizmusnak Anakreónhoz, etimológiailag semmi, legföljebb ha annyi, hogy a tétel kidolgozója az anakronizmus szót Anakreón neve alapján jegyezte meg (vagy fordítva), akkor viszont csak azt nem értem, mi köze ehhez a szerencsétlen érettségizőknek.
A honlapot és a tesztet látogatva további érdekességek is szembetűnhetnek, pl. a Shakespeare szó elválasztását (szótagolását) illetően. Aki ugyanis helyesen válaszol (Shakes-peare), az rosszul oldja meg a feladatot (mert a kulcs mást tart helyesnek).
Ha tehát ma jönne a kérdezőbiztos azzal, vajon szeretnék-e az idén érettségizni, elküldeném – hová is? A gimnázium első osztályába.
Ajánlatom az érettségire készülőknek: nyugodtan oldogassák a teszteket, ismétlés és gyakorlás céljára ez is jó lehet. Csak a helyesnek mondott válaszokat ne töltsék le a világhálóról. Ajánlatom a honlap üzemeltetőjének: ha már a 2007-ben érettségizetteken úgysem segíthetnek (azoknak már mindegy, miért vontak le tőlük itt meg ott marhaságok miatt egy-egy pontot), legalább a jövő tanuló ifjúsága kedvéért vegyék le vagy javítsák ki a helyes megoldásokat.